Konec starých časů

100% hypotéky jsou minulostí. Nebo ne?

Díky novým doporučením ČNB je konec hypoték poskytovaných na 100 % kupní ceny nemovitosti. K tomuto kroku vyzvala ČNB. Její doporučení má jednoduchý cíl - stabilizovat poměrně dynamický hypoteční trh. V posledních letech úroková sazba hypoték významně klesla a hypotéky se staly dostupným zbožím i pro méně majetné klienty, kteří řešili nákup nemovitostí i bez dostatečné rezervy v úsporách. Pokud se něco stane s klienty se 100% hypotékou, může banka lehce přijít o své splátky. Pokud by došlo k hospodářské krizi, dnes mírně nadhodnocené nemovitosti nedošly k okamžité likviditě a tito klienti nespláceli své závazky, banky by byly v ohrožení. Cílem tohoto opatření je, aby na hypotéku dosáhli jen finančně zajištění klienti, riziko nesplácení úvěrů se minimalizovalo a zajištění nemovitostmi odpovídalo rizikům, aby v případě nesplácení prodej nemovitosti stačil na uhrazení pohledávky bance. Do konce října u nás platné standardy, podle kterých banky umožňovaly hypotéky s vysokým krytím (tedy 90% a vyšší LTV), byly dle ČNB rizikové pro finanční stabilitu.

95% hypotéky budou také minulostí

Vše, co již platí u 100% hypoték, se bude opakovat u 95% hypoték. ČNB vědoma této situace, pokračuje v dalším doporučení. Od listopadu 2016 již nelze sjednat stoprocentní hypotéku - nejvyšší možná hypotéka je do 95 % LTV a od dubna 2017 padne i tato hranice. Kdo si bude chtít sjednat hypotéku po tomto datu, dostane maximálně 90% hypotéku. Pro klienty by to znamenalo jediné - mít našetřeno minimálně 10 % kupní ceny nemovitosti, což se může u běžného pražského bytu rovnat částce 250 000 - 300 000 Kč.

Daň z nabytí 4 %

Dalším krokem, který situaci komplikuje od 1. listopadu je změna placení daně za prodej, nyní nabytí nemovitosti z prodávajícího na kupujícího. Tato daň nemůže být součástí kupní ceny, a proto kupující musí mít další 4 % vlastních prostředků. V případě, kdy chce získat klient výhodnou sazbu hypotéku s LTV/LTC 85 % nestačí mu tedy 15 % vlastních zdrojů, ale potřebuje 19 %.

Co s tím?

Ve světle těchto informací se zdá být situace pro spoustu lidí bezvýchodná. Naše poradce jsme dlouho na tuto změnu připravovali, a proto můžeme přinést pro vás informaci, že jsme stále schopní financovat i 100 % investičního záměru. Pokud budete uvažovat o koupi nemovitosti na hypotéku, určitě si domluvte schůzku s poradcem z Hypocentra.

info@bidli.cz
725 263 706
instagram facebook